LAGİNA Hekate Kutsal Alanı, Yatağan Muğla

Osman Hamdi Bey tarafından ilk kazıları yapılan Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Lagina’dayız. Stratonikeia Antik Kenti’nin yaklaşık 15 km uzağında bulunan ve zamanın dini merkezlerinden biri olan Lagina’da Tanrıça Hekate adına yapılan tek tapınak bulunmaktadır.

İlk olarak Stratonikeia’dan gelen kutsal yolu dini merkeze bağlayan giriş kapısı ilgimizi çekiyor. Sonrasında ise 5 basamaklı alt yapı üzerine inşa edilen, dış frizlerin dört yönde ve dört farklı ana konuyu ele alan tapınağa geçiyoruz. Zeus’un doğumu ve yaşamı, Amazonlar ile Grekler arasındaki barış-dostluk konuları, Tanrılar-Gigantlar arasındaki savaş ve son olarak da Karialı tanrıların kentlerini simgelediği işaretler yer alıyor. Burada frizleri göremiyoruz. Sonrasında ise İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürüldüğünü öğreniyoruz.

Yol Macerası ile Birlikte Keşfedelim!

Adım adım seyahat!” diye yola çıktık. Bu yolculuğumuzda sizlerle Lagina Kutsal Alanı’nda yürüyüş yapacağız. Sanki birlikte geziyormuş gibi bir hisle samimi sohbet havasında bir seyahat bu videoda sizleri bekliyor olacak.

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...