ALABANDA Antik Kenti: Tiyatro, Bizans Surları | Çine, Aydın

Ege’nin en önemli parçalarından Aydın’dayız. Alabanda’ya ulaşmak için Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyüne giden iki şeritli asfalt yolu takip ediyoruz. Bu yol antik kentin ortasından geçerek Alinda’ya ulaşmaktadır. Bizleri ilk olarak Bizans surları karşılıyor. Sonrasında kente giriş yapıyoruz. Şu anda yaşamın devam ettiği kent içerisinde bulunan yapılar dikkatimizi çekiyor. Yolun hemen solunda kalan tiyatronun yanına kadar araçla gidebiliyoruz. Birçok savaş görmüş tiyatrodaki değişimi fark etmemiz uzun sürmüyor. Gün batımına yakın seyahatimize devam ediyoruz.

Alabanda adı Karia dilinda “ala” (at), “banda” (yarış) anlamına gelen kelimelerden türemiştir. Bizanslı tarihçi Stephanos, Kral Kar’ın oğlu Alabandos’un bir at yarışını kazanmasından sonra kente Alabanda adının verildiğinden bahsetmiştir.

Büyük İskender’in bölgeyi fethetmesi ile beraber çehresi değişen Alabanda, daha sonraki yıllarda ise farklı devletler tarafından büyük tahribata uğramıştır.

Adım adım seyahat!” diye yola çıktık. Bu yolculuğumuzda sizlerle Alabanda’yı keşfedeceğiz. Sanki birlikte geziyormuş gibi bir hisle samimi sohbet havasında bir seyahat bu videoda sizleri bekliyor olacak.

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...