GERGA: Türkiye’nin En Gizemli Antik Kenti | Çine, Aydın

Ege seyahatlerimize devam ediyoruz. Bu yolculuğumuzda Aydın’ın Çine ilçesindeyiz. Türkiye’nin en gizemli ve en mistik antik kentlerinden kabul edilen Gerga’dayız. İlçe merkezinde 15 km uzakta olan antik kente son kilometreleri toprak olan yoldan ulaşıyoruz. Vardığımız yerde kahverengi tabelada Gerga yazısı bizi karşılıyor. 2600 yıllık kentin yapılarını görebilmek için etrafı incelemeye başlıyoruz. O an antik kente dair hiçbir şey yokmuş gibi geliyor. Yüksekte olduğumuz için sıralanan dağları mavimsi tonuyla görüyoruz. Manzaraya bir baraj gölü de eşlik ediyor. Sonrasında ise tabelanın sağ tarafından inen patika yolu takip ediyoruz. Zeytin ağaçları arasından geçiyoruz. İlk gördüğümüz yapı büyük kaya parçalarından yapılmış bir tapınak oluyor.

Sur duvarları tipik Karia stilinde olan antik kentin adı kaynaklarda bir kent olarak belirtildiği gibi yerel bir tanrıya ait olabileceği de belirtilmektedir. İçerisinde bulunan en önemli yapı büyük kesme taşlardan yapılmış, üçgen alınlığa sahip olan tapınaktır. Yapının hemen altında yere düşmüş kolosal heykelin Kybele’ye ait olabileceği düşünülmektedir. Heykelin günümüzden 20-30 yıl önce ayakta olduğunu burada yaşayanlardan öğrenilmektedir.

Kentte yakın zamanda çalışmalar başlatılmış. İlk olarak çevre temizliği ve düzenlemesi yapılmış. Şu ana kadar gizemini koruyan kentle ilgili araştırmalar sonrası ilerleyen zamanlarda daha net bilgilere ulaşılacaktır.

Adım adım seyahat!” diye yola çıktık. Bu yolculuğumuzda sizlerle Gerga’yı keşfedeceğiz. Sanki birlikte geziyormuş gibi bir hisle samimi sohbet havasında bir seyahat bu videoda sizleri bekliyor olacak.

O zaman ne duruyoruz. Haydi keşfedelim!

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...