GORDİON: Türkiye’nin Piramitleri, Yassıhöyük, Midas Tümülüsü

Yolculuğumuzda Ankara’nın Polatlı ilçesine gidiyoruz. Oradan da şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan Yassıhöyük köyüne geçiyoruz. Gordion denilen bu bölgede tarihi yolculuğumuz başlıyor. Buranın doğal yapısı bizi çok etkiliyor. Düz bir arazide onlarca tepeyi aynı anda görebiliyorsunuz. Tümülüs diye geçen bu tepeler burada oldukça fazla sayı bulunuyor.  4 bin yıllık tarihiyle Gordion gezimize başlıyoruz. Şehrin toprağın altından çıkan görüntüsü büyülüyor. Sonrasında ise antik kente yaklaşık 2 km uzaklıktaki müzeyi ve hemen karşısında bulunan oldukça görkemli Midas Tümülüsü’ne geçiyoruz. Mezar odasına uzanan uzunca bir koridorun aydınlatmalarıyla oluşan atmosferini mutlaka görmeniz gerekir.

Gordion denilen bu bölgede bulunan 128 tümülüsün en büyüğü olduğunu öğrendiğimiz Midas Tümülüsü’nün içine girerken bir başka bir heyecan sarıyor. Mezar odasına giden uzun koridorda bizleri ileride nelerin beklediği hissine kapılmamıza neden oluyor. Derken ahşap bir mezar odasının o halini görünce etkilenmemek elde değil. Beton ve demirler ile güçlendirilmiş yapısının arasından yüzyıllara meydan okumuş kahverengi ahşap dikkati anında kendinde topluyor.

“Adım adım seyahat!” diye yola çıktık. Bu yolculuğumuzda sizlerle Gordion’u keşfedeceğiz. Sanki birlikte geziyormuş gibi bir hisle samimi sohbet havasında bir seyahat bu videoda sizleri bekliyor olacak.

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...