İNSUYU Mağarası: Türkiye’nin İlk Turistik Mağarası, Burdur

Yer altına yolculuk! Bu sefer yolumuz Burdur’dan geçiyor. Yaklaşık 600 metre uzunluğunda olan İnsuyu Mağarası Türkiye’de turizm faaliyetine açılan ilk mağara olması özelliğiyle dikkatimizi çekiyor. (1965) Mağara, Burdur-Antalya karayolu üzerinde, Burdur’a 13 km uzaklıkta bulunuyor.

İnsuyu Mağarası içinde sarkıt ve dikitleri gezilebilen yaklaşık 330 metrelik alanda oldukça yakından gözlemleyebiliyoruz. Bu oluşumlar bilerce yıl aldığını düşününce daha bir başka incelemeye başlıyoruz. Ayrıca girintili çıkıntılı çeşitli yönlere açılan dehlizlerin karanlık yapısı da görülmeye değer. Mağaranın sarımsı renkli ışıklandırmasıyla oluşturduğu ambiyansı seyretmeye doyamıyoruz. Yere düşen damlaların sesleri bizleri büyülüyor. I. derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilen mağaradan içerisinde bulunan gölleri yer altı suları çekildiği için göremeden ayrılıyoruz.

Adım adım seyahat!” diye yola çıktık. Bu yolculuğumuzda sizlerle İnsuyu Mağarası’nı keşfedeceğiz. Sanki birlikte geziyormuş gibi bir hisle samimi sohbet havasında bir seyahat bu videoda sizleri bekliyor olacak.

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...