Temelinde Sevgi Olan Her Şey Güzeldir

Garip Şeyler

Yazmak güzel de silmek daha güzel onu anladım. Hani yazdığın bir şeyler oluyor. Sonra da o yazdığını paylaşmadan siliyor ve tekrar tekrar yazıp siliyorsun. Ne kadar da sabırsızca geliyor değil mi insana? Neden ilk yazdığını göndermez ki? Madem göndermeyeceksin neden düşünüp yazıyorsun değil mi?

Garip şeyler işte.

Eşi Benzeri Yok!

Neyse bu aralar işler güçler derken tasarımlara devam ediyorum. Tasarım demişken bir şeyler anlatmak istiyorum. Çok güzel bir şeyler çizdiğiniz, karaladınız kısacası tasarladınız diyelim. Sonra. Farklı bir modelleme yaptınız. Eşi benzeri yok. Sonra. Demek istediğim şu ki arşivlediğiniz ya da bir yerde paylaştınız. Peki sonra. Yani ne olacak o tasarıma? Ne garip değil mi? O kadar zaman harcayarak yaptığınız işler bir kenarda bekliyor.

Tecrübede olmuyor değil tabi ama o tasarımların ya da o projelerin kenarda beklemesi doğru mu sizce? Hadi tasarımlar ya da projeniz kullanıldı diyelim. O kadar zaman harcayıp hazırladığınız çalışmalar hak ettiği şekilde ödüllendiriliyor mu?

Ya Sonra?

Kafalarda bunca soru varken tasarım yapılır mı? Yapılır diyorsanız doğru yoldasınız. Eğer yapılmaz diyorsanız bırakın bu işi gitsin. Çünkü bu mesleğin merkezinde zaten bu olgu var. Yaz, çiz ya da karala sonra kullan çöpe at. Günlük beğeni alır bazı paylaşımlar bazıları da aylık hatta yıllık diyelim. Ya sonra? Tabi ki de çöpe. Ama her şeyiyle güzeldir tasarlamak. Acısıyla tatlısıyla derler. İşte öyle bir şey.

Kafa Dağıtalım

Kafa dağıtalım biraz der tasarlarız. Müzik eşliğinde iyi gitmiyor da değil..! İnsanı gün içinde depresyona girmekten kurtarıyor. Hayatı monotonluğuna renk katıyor ve beynin zinde kalmasını sağlıyor diyebiliriz.

Gibi Gibi

İşte onca şey boşa değil aslında. Asıl olan ise zaten zaman, o da durmadan akıyor. Ve en azından bize de üretmenin verdiği hazla yaşamak kalıyor. Bazen kuşlar uçuyor, öyleyse varım der gibi. Bazen de sadece gibi gibi.

İnsanı beğeniler etkilemiyor da değil hani. Çok devrik cümlede kurmuş olsam bu yazımda neler devrik değil ki hayatta demek kalıyor. Bu yazıyı yazmamış ta olabilirdim. Baktık olmadı. Sileriz, ne olacak. İşte tasarımda bu şekilde aslında baktık olmadı, yenisini tasarlarız. Hiç tasarlamamış ta olabilirdik. Sonuçta herkes her şeyi beğenmiyor. Bazen devrik cümlede iyi olmuyor değil. Bir yandan zaman geçiyor.

Ama şunu dile getirmek isterim ki yaptığımız her şeyi kazanım olarak bakmak önem arz ediyor. Neden mi? Kazanmayı herkes sever. O yüzden sevdiğiniz şeyleri yapmayı seçmelisiniz.

Güzeldir!

Sevmek işte bütün mesele bu belki de. Sevmekle başlamak gerek hayatı. Onu sev, onları sev veya herhangi bir nesneyi sev ama yeter ki sev. Nasıl olsa, temelinde sevgi olan her şey güzeldir. Özeldir.

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...