Biletsiz Misafir’de Fİlm İzlemek

      Çok çalışmaktan bunaldınız. Ve bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Düşünüyorsunuz. Onlarca şeyi düşünüp hala daha karara varamıyorsunuz. Vaktiniz boş, yapacak şeyde yok. Bu durumda dışarı çıkıp biraz gezinmek en iyisi diyorsunuz. Fakat zaten her gün dışarıdayım dediğiniz an, o fikirden de vazgeçiyorsunuz. Sonra da televizyonu açıp izleme başlıyorsunuz. Derken kanalın birinde bir film bulmuş izliyorsunuz. Yarısında başladığınız filmin adını bile bilmiyorsunuz. Fakat sizi sarıyor. Heyecanlı bir şekilde izliyorsunuz. Derken bir reklam, sonra bir reklam daha derken 10 dk geçmiş. Bu arada kanalı değiştirmiş, başka bir şeyler izliyorsunuz. Ama arada da o film kanalını açıp yokluyorsunuz. Çünkü filmin devamını merak etmişsiniz. İki açıyor, üç açıyorsunuz derken film o sahneden iyice ilerlemiş. Ve bir bakıyorsunuz ki kendinizi heyecanınız ve saatlerinizin geçmiş olarak buluyorsunuz.

      İşte bu gibi durumlar neredeyse her insanın başına gelmiştir. Gerçekte de sektör bu zaten. Reklam olmazsa hiç birinin anlamı yokmuş gibi görünmüyor mu? Zaten insan istediği bir şeyi istediği anda yapmazsa tat alamaz ki o işten. Haksız mıyım? Ya da haklı mıyım? Tabi bunun tam tersini sevenlerde var. Ne gibi mi? Örneğin zaten her günü boş birini düşünün. “Reklam izlesem ne olur, izlemesem ne olur diyor. Sanki reklamlarda gördüğümü alıyorum.” diyenlerin sayısı da az değil. Fakat zaman değerli. “Bırakın da filmi reklamsız izleyelim ve yarıda değil en başından izleyelim.” diyenlerde var. Henüz bu televizyon sektöründe tam oturmadı. Buna katılıyorum. Ama televizyonda reklam sektörünün liderlerinden ve bu konuda da iyi bir mecradır. Buna kimseniz itirazı yok zaten.

      İşte bu gibi olaylara ve diyaloglara konu olan film sektörü kendini sanal aleme bırakmıştır. O sinemadaki atmosferi yaşamak isteyenler, internetten filmini seçip izlemeye başlamıştır. Ve bu konuda da iyi yayın yapan siteler mevcuttur. Filmi seçip, film hakkında kısa bilgi aldıktan sonra izlenen kesintisiz ve kaliteli filmler insanın doğasına girmiştir. Gerçek bir sinema ortamını evinde kuranlardan tutun da onlarca arkadaşıyla ya da ailesiyle karanlık bir odada dev ekranda filmin büyüsüne kaptıranlara kadar gider. Bir şirkette çalışan Ömer, ofis çalışanlarına iş çıkışı şöyle seslenir “Akşam Aliler’deyiz Film izleyeceğiz”. Ya da okulda ki arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyen biri de şöyle der “Akşam evde film partisi veriyorum. Gelmek isteyen?” gibi. Buna benzer cümleleri yaşam içinde kesinlikle duymuşsunuzdur.

      Bu konuyla ilgili “Biletsiz Misafir” olarak isimlendirilen bir siteyi ziyaret ettik. Bu site sizlere doyasıya film izleme imkanı veriyor. Son çıkan filmlerden tutunda çocukluğunuzda izlediğiniz filmlere kadar çoğu filmi bu sitede bulabilirsiniz. Film yelpazesi olabildiğince geniş tutmaya çalışan Biletsiz Misafir yöneticileri izlemek istediğiniz bir film varsa da siteye istek yapmanıza olanak sağlıyor.

      

 

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...