Bir Gazete Alıp Okumak ve Dahası

Bir gün elinize bir gazete alıp okumayı düşündünüz mü? Ya da bir bisiklet kiralayıp şehri gezmeyi. Hadi bunları bırakalım da komşunuzla bir yerlere gidip bir akşam yemeği yedikten sonra biraz sohbet için bir kaç bardak çay içtiniz mi? Aslında ne kadar da güzel şeyler değil mi? Ama bugünlerde yapılası gün geçtikçe azalmakta olan şeylerden.

Hiç kendiniz için aldığınız bir çikolatanın yarısını sokakta ya da parkta oynayan bir çocukla paylaştınız mı? Yalnızca düşünün. Ne garip değil mi? Siz paylaştıysanız bile yıllar öncedir ya da sayısı parmakla sayılacak kadar azdır.. Öyle değil mi? Halbuki iki tarafta ne kadar da mutlu olur. Paylaştığı için ya da paylaşılanı aldığı için mutlu olmayan birini ben daha  görmedim. Ama bu tip olayların azlığı insanlığı üzmüyor da değil. Eğer bu kadar medya da ya da toplumda konuşuluyorsa demek ki bir şeyler oluyor demektir. Gidişata dikkat etmek lazım.

 

İşin aslı şu ki insan sevmeyi sevilmeyi unutmak üzere. Şimdi bu nereden çıktı diyeceksiniz? İnsanoğlunda sevgi baş karakter değil midir? Düşünün hiçbir şeyi sevmiyorsunuz. Bırakın sevmeyi sevgi nedir onu da bilmiyorsunuz! Ne garip değil mi? Derinlemesine düşününce her şey sevmekle başlar. Hiç son yıllarda ya da daha öncelerde sevmediğiniz ama giydiğiniz bir ayakkabı oldu mu? Eminim olmamıştır. Kısa süreliğine giydiğiniz ayakkabı olmuştur diyeceğim ama yok buna da bir ihtimal veremiyorum. Ya da şöyle diyelim hiç beğenmediğiniz bir araba alır mıydınız? Arabanın koltuk döşemelerinden renginden tutunda şekline duruşuna yol tutuşuna kadar bakıp öyle almayı düşünüyorken nasıl beğenmediğimiz bir arabayı almaktan söz ediyoruz değil mi? İşte böyle aslında her şey sevmekle başlar dediğim.

Fotoğraf çekmeyi sevmeyen biri SLR fotoğraf makinesi alır mı? Tabi ki almaz. Günümüzdeki olaylarda bundan ibaret aslında. Sevdiğimiz şeyleri yapmaktan çekiniyoruz. Yıl olmuş 2013 ve hala daha insan kendinin ne kadar değerli varlık olduğunu anlayamıyor. Tabi buradaki amacım genelleme yapmak değil. Sevgi duygusunu geride bırakmak ya da bırakmaya çalışmak bunu gerektiriyor. Biri mutlu olduğu bir işi neden yapamaz? Neden kolundaki saati çıkarıp fırlatamaz? Şimdi neden fırlatsın ki dediğinizi duyar gibiyim. Neden fırlatmasın? Hani insan isterse her şeyi yapardı! Doğru değil mi? İşte önce sevmek gerekiyor. Neyi niçin sevdiğini ya da niçin sevmediğini bilmesi gerekiyor.

Şimdi ise elimize bir gazete alıp okumaya başlayalım. Neler neler öğreneceğiz kim bilir? Kim bilir belki geleceği kurtaracağız. Belki de kendimizle toplumla en iyi şekilde yaşamaya başlayacağız. Ama şuna inanmak lazım ki. Yaşamak ve de severek yaşamak her şeye değer.

Bugün ve yarınlarınız sevgiyle olsun. Bu kadar yeter..

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...