“Her Okur Yazamaz Fakat Her Yazan Okur”her-okur-yazamaz-fakat-her-yazan-okur

Her gün bir şeyler yazmak mutlaka insana bir şeyler katar. Ne gibi mi? Öncelikle düşünsenize bir okumak sıradandır. Neden mi? Çünkü herkes okur. Evet okuma yazma bilen herkes okuyabilir. Gün içinde eline geçen her şeyi “kitabı dergiyi gazeteyi ya da her hangi bir yerde yazan yazıyı” okuyabilir. Fakat yazmak öyle değildir. Aklından geçen onlarca olay olmalı, birkaç düşünce olmalı. Ama bu da yeterli değildir. Onları anlatacak cümlelerin ve kelimelerin olmalı. Bu kelimeler ve cümleler arasında uyum olmalı. İşte bunların hepsini yapabilmek inanın zordur. Fakat okumak böyle değildir. Onun içindir ki her yazan okuyabilir fakat her okuyabilen yazamaz. Nedendir sanıyorsunuz yazarlar tarihler boyunca bu kadar değerli ve bu kadar büyük  kitlerler tarafından büyük öneme sahip kişiler oldular. Ve de onların her düşünüşü ve her söyleyişi dile getirdiği kelimeler asırlardır kitaplarda ve dillerde. İşte bu yüzdendir. Herkes yazamaz. Fakat herkes yazılanı okuyabilir.

Bir yazar bambaşka hayatları içine alır. İnsanları bambaşka dünyalarda buluşturur. Ve kendince aklına gelen yazar. Okuyana yönelik yazar, olaylara yönelik yazar ve de doğruya yönelik yazar. İşte bu yüzden herkes yazamaz.

Şimdi elinize bir kağıt alın ya da bilgisayarınızda bir yazı programı açın. Sonrada aklınıza gelen bir olayı anlatmaya başlayın. Evet hiç usanmadan yazmaya başlamaya ne dersiniz? Ne derece yazacaksınız? Bir deneyin kendinizi. Yazınız bittiğinde ise yazdığınız yazıyı usanmadan 3-4 kez okuyabiliyorsanız eğer “Siz de bir yazarsınız.” demektir. O zaman da hiç durmayın. Bir blog sitesi kurun ya da gazeteye bir iki yazı örneği göndererek başvuru yapın. Ya da o andan itibaren kendinize bir günlük tutmaya başlayın. Bu arada neden mi günlük? Yaşadıklarınız gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolu olduğundan dolayı ve de yazınız da bu denli güzelse bırakın geleceğe bir eser de o yüzden.

Bu arada günlük yazmak aynı zamanda günlük hayatta yaptığımız eğlenceli diye tabir ettiğimiz çoğu şeyden daha eğlencelidir. Ve sizi geliştirir ve daha dolu günler geçirmenize neden olur. Zaten bu da istenilen bir şey değil midir?

Ve son olarak da bu yazıyı okuduktan sonra bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz eğer bana da yazmayı unutmayın.

About Post Author