Yaşamayı Bildiğinde Güzeldir…!

Bu sefer ilk başlığı yazdım. Sonrasının da gelmesi ümidiyle başladım yazmaya. Yaşamayı bildiğinde yaşamak güzeldir. Gerçekten de öyle midir ki? Yaşamak nasıl bilinir? Ya da yaşamak istemeden bile yaşanabilir mi? Kim nasıl demeden başlayalım artık. Tam bu satırları yazarken radyoyu açtım ve şu sözler içeren bir şarkı çalıyordu. “sevenler kavuşunca yaşamak ne güzel.. mevsim bahar olunca… aşk gönüle konunca..” Aslında bu sözler bir şeyler değil de bir çok şeyi anlatıyordu. Vakit ilerliyor, zaman akıyor ta ki ilk doğumdan itibaren. İnsan dünü hatırlıyor, geçen yılı hatırlıyor, hatta on yıl öncesinde o günde sabah neler yaptığı bile hatırlayabiliyor. Bu olayın ilginç tarafı hepsini de dünmüş gibi hatırlaması ve yıllar süren bir serüveninde farkında olması. İşte bütün bu heyecanı bütün bu güzelliğin farkında olabilmek gerekmez mi? Düşünsenize oğlunun kızından tut ta annenin dedesine dair bir anı barındırıyor bir insan beyni. Ne kadar olağanüstü değil mi?

İşte bunları bilip yaşamak daha güzel daha başka değil mi? Değerlerin değerini bilmek gerekir. Şimdiki andan tutunda başka şimdiki ana kadar. bu terimler bile ne kadar güzel. Belki yaşamak bir şeyler yapmak, yapabilmek, girişimci olmak, bazen okula zamanında gitmek, öğretmenin verdiği ödevleri zamanında yetiştirmek, bazende bir şeyi çözmek için kafa yormak, ameliyata girmek, bazen de üniversite de bitirme tezini bitirmek için bitmek, bazende bir göl kenarında balık tutmak, bazen bir banka oturup sevgili beklemek, bazen de uzun uzun tren yolculukları yapmak, kimi zaman da sadece uyumak, dalıp gitmek, bazı zamanlar boş boş konuşmak, bazende gidenin arkasından el sallamak, kimi zamanda elindeki bir misketleri saymaktır.

Hepsi de heyecan verici değil mi? hepsi de birbirinden farklı değil mi? Unutmayalım ki hepsinin bir amacı var. Kimi Okulu bitirmek, kimi iyileşmek, kimi vakit geçirmek, kimi de rahatlamak için farklı şeyler yapıyorlar. Ama ortak bir amaçları var. Yaşamlarını sürdürmek. Hedefleri var. Hayatta bir hedef koyabilmek güzeldir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum “Yaşamayı Bildiğinde Yaşamak Güzeldir”.

Bu arada az önce radyoda çalan şarkı :

Yarabbim sen büyüksün
Yarabbim sen görürsün
Durdur geçen zamanı kulların gülsün
Bütün saatler dursun
Dert rüzgarları sussun
Aşk güneşi bahtıma gülerek doğsun

Şimdi aşk zamanıdır
Aşk ömrün baharıdır
Bırak sarhoş olalım
Meyler aşk şarabıdır
İçtiğim aşk şarabıdır

Mevsim bahar olunca
Aşk gönüle dolunca
Sevenler kavuşunca
Yaşamak ne güzel

Senden uzak yaşamak
İnan yaşamak değil
Aşkı anlatan hiçbir söz tamam değil
Bazı duygular var ki
Kelimelere sığmaz
Sevenler anlar ancak sevmeyen değil

Şimdi aşk zamanıdır
Aşk ömrün baharıdır
Bırak sarhoş olalım
Meyler aşk şarabıdır

Mevsim bahar olunca
Aşk gönüle dolunca
Sevenler kavuşunca
Yaşamak ne güzel

Orhan Gencebay

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...