Gitar Çalmayı İlerletme

gitar-çalmayi-ilerletmek
Gitar çalmaya yeni başladınız. İstediğiniz ve duyduğunuz her parçayı çalmak istiyorsunuz. Fakat bunun için de önünüzde uzun bir yol var gibi görünüyor. İşte bu yolda birazcık da olsa yardımcı olabilmek için bu yazıyı hazırladım. Bu yazıda gitarda ilerlemek için yapılması gerekenleri sizler için 10 maddede açıklamaya çalıştım. Umarım işinize yarar.

1-İyi bir gitarla başlayın : Çünkü kaliteli olmayan bir gitarla başlamanız durumunda o işten zevk almayacaksınız ve başlamadan bırakmanıza neden olacaktır. İyi ve kaliteli bir gitar sesiyle o parmaklarınızın tellere her dokunuşunda ruhunuzu büyüleyecek. Fakat kötü bir gitar çıkartığı seslerde sizleri çileden çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Klasik bir gitar ile başlayacaksanız eğer, işinizi fazlasıyla görecek bir gitar ortalama 130-150 TL civarındadır. 50 TL verip gitar çalmaktan soğumanıza gerek yok. Zaten emin olun ki çalmayı öğrendiğiniz de o tip gitarları elinize bile almak istemeyeceksiniz.

2-Mutlaka bir kursa gidin : Eğer bir kursa gitme imkanınız varsa mutlaka kursa gidin derim. “Evde bilgisayarın başında öğrenemez miyim?” derseniz eğer “Çok rahat öğrenirsiniz” derim. Neden mi? Çünkü istek varsa zaten öğrenirsiniz. Fakat bir kursa gittiğinizde bir çok gitar çalan ya da çalmaya çalışan onlarca arkadaşınız bir anda olacaktır. Ve bu da size öğrenme konusunda motivasyon sağlayacaktır. Eğer bir iş yerinde çalışıyor ya da öğrenci iseniz hafta sonları veya akşamları açılan kurslar sizler için oldukça uygundur. İkisini aynı anda nasıl götürürüm diye korkmayın. Çünkü gitar çalmak keyif alacağınız bir iştir. Ve gitar çalmak zihninizi ve ufkunuzu açacaktır.

3-Mutlaka not tutun : Size ait bir defteri tutun. Yeni öğrendiğiniz her şeyi bu deftere aktarın. Şarkı sözleri, notalar, solo parçalar, akorlar vs. Tuttuğunuz her not çalmayı öğrenme anlarında o kadar çok işinize yarayacak ki siz bile şaşıracaksınız.

4-Gitar partileri düzenleyin : Arkadaşlarınızla haftada bir ya da arada sırada buluşun ve gitar partileri verin. Siz çalın onlar dinlersin, onlar çalsın siz dinleyin derken her toplantıda epey ilerlediğinizi göreceksiniz. Yaptığınız sohbetlerde onlarca bilgi öğreneceksiniz.

5-Araştırma yapın : İnterneti çok iyi kullanın. Gitar ve müzik alanında izlemediğiniz video, okumadığınız yazı kalmasın. Sınırlarınızı zorlayın. Dinleyin, izleyin, okuyun ve uygulayın. Bu dörtlü sizi istediğiniz yere götürecektir. Amacınıza her geçen dakika biraz daha yaklaşacaksınız.

6-Bol tekrar yapın : Solo bir parça öğrendiniz. Onu sürekli tekrarlayın. Parmaklarınız gitarda dans etsin. Bırakın istedikleri gibi oyalansınlar. Çalmaktan bıkmayın.

7-Müzik eşliğinde çalın : Bilgisayarınızda önceden çalıştığınız bir şarkıyı açın, müzik eşliğinde sizde gitarınızla başlayın o parçayı çalmaya. Defalarca çalın. Derken son denemelerde gerçekten iyi gerçekçi çaldığınızı sizde fark edeceksiniz.

8-Boş kaldığınız her an çalın : Akşam işten veya okuldan geldiniz. Akşam yemeğini yemeden önce bir alın elinize gitarı ve çalmaya başlayın. Aklınızda hangi parça varsa onu çalın.

9-Çalarken bir yandan da söyleyin : Artık çalmanızı ilerlettiniz. Bir parça üzerinde çalışıyordunuz. Ve parçayı sözlerle eşlik etmek istiyorsunuz. Hiç durmayın başlayın. Bir yandan gitarda çalıyor ve bir yandan da söylüyorsunuz. Bağırarak, kendinizden geçercesine söyleyin, çalın. İlerlediğinizi fark edeceksiniz. Belki ilk denemenizde sözler oturmayacaktır. Tekrarlar işi düzeltecektir.

10-Çalarken çekim yapın : Bir kamera bulun. Bir fotoğraf makinesini kamerası ya da web kamerası olabilir. Her hangi bir çekim aletiyle gitarı çalarken ve söylerken video alın. Her çekimi izleyin ve tekrar çekin. Sonçektiniz video ile ilki arasında fark mutlaka olacaktır. Değişik parçalarda bunu uygulayın. Ve ara sıra o videolara göz atın, izleyin. Hem yıllar sonra izlediğinizde değişik farklı bir anı olacaktır. Hem de gelişiminizi izleme ve izletme imkanı bulacaksınızdır.

gitar-calmak

Bu maddeleri uyguladınız ve bir gelişme yaşanmadı ise ki böyle bir ihtimal söz konusu değil. Neden mi? Çünkü maddelerde hep azim ve kararlılıktan bahsedildi. Bu ikilinin olduğu yerde başarı mutlaka vardır.

İyi çalışmalar …

H. ÖZTÜRK

Bilgisayar Mühendisi / Yazar / Tasarımcı

You may also like...