Merhaba, ben Haldun Öztürk. Seyahati ve şiiri seven bilgisayar mühendisiyim. Yol Macerası ile birlikte keşfedelim! Gezdiğim şehirlerin seyahat videoları, geçmişe dair hikâyeleri, işe yarar tüyoları, yaşadığım anıları, kent tanıtımları ve benzer içerikleri macera tadında bu kanalda paylaşıyorum. Ayrıca yazdığım şiirleri "Şairin Sesinden" bölümünde bulabilirsiniz. Şiirlerle harmanlanmış yolculuklarda buluşalım. Yeni maceralardan haberdar olmak için abone olmayı unutmayın. Yol maceralarımız bol olsun. İyi seyirler...
Haldun Öztürk - Bir Tasarımcı
Girişimcilik Nedir? Nasıl Şirket Kurulur?

Fikir! Şirket! Strateji! Motivasyon! Risk!

Azim! İnanç! Cesaret! Disiplin! Çalışma!

Yukarıda belirtiğimiz bu kelimeler bir araya geldiğinde büyük bir enerji oluşur. Hayat felsefesi edinildiğinde ise daha da değer kazanır. Son günlerin değil aslında tarihin önemli kavramlarındandır; girişimcilik.

Şimdi Ne? Ne değildir? bu konulardan bahsedelim.

Girişim Nedir? Girişimci Kime Denir?

Girişim denince akla birçok kavram gelir. Bu da çok normaldir. Çünkü girişim hayatın her alanında vardır.

Sözlük anlamıyla bir işe girişme, teşebbüstür. Piyasada değerlenme ya da tamamen kaybetme riski bulunan ve bir soruna çözüm olarak başlatılan her şeydir diyebilirim. Misal insanların kendi web sitelerini kolaylıkla kurmalarına olanak sağlayan bir platform kurmak bir girişimdir. Toplumda yoksulları ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan bir kampanya, belli bir sermaye ile açılan bir lokanta da bir girişimdir.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan ve bir soruna çözüm olarak her başlatılan iştir. Bu süreçte de etkin rol alan kişiye girişimci denir. Daha da kavramı genişletirsek de kaybetme riskine karşı o yeni iş kolunda ya da yenilikçi bakış açısına sahip geliştirdiği sistemde cesaret gösteren kişidir diyebiliriz.

Girişimcilik Nedir?

Fikirleri sıra dışı yöntemler ile ele alarak mal ve hizmet üretimi sonra kar amacıyla üzerinde riskleri barındıran planlı hamleler bütündür.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar çağımızda bu kavramı oldukça fazla benimsemişler ve kendilerine ait olan her fikri içlerinde var olan kazanma inancı ile girişimlerine cesaretleriyle hızlı bir şekilde başlamaktadırlar. Buna da sebep olarak internet ve herkesin hayat hikayelerine kolaylıkla erişebilmektedirler. Böylelikle edindikleri deneyimler onları başarıya itecek gücü vermektedir. Başkalarının hatalarına düşememek girişimciliğin en önemli maddelerinden olmuştur. Kazanımları ise büyük bir olgunluk oluşturmuştur. Paylaşım sisteminin parçası haline gelen bu kazanımlarla her an bir yeni girişimin doğmasını hızlandırmıştır.

Kısaca girişimcilik yeni iş fikirlerinin hayata uyarlanmasıdır.

Start-Up Nedir? Farkları Nelerdir?

Ne midir?

Aslında keskin çizgilerle belirlenmemiş bir anlamı vardır. Girişimcilikle örtüştüğü noktalar oldukça fazladır. Sadece kar amacı gütmeden mevcut sermaye ile yenilikler yapmaktır. Çevrenizde eksik bulduğunuz ve geliştirebilirim dediğiniz bir iş fikriniz var. Bu konu da sürekli geliştirmeler yapıyorsunuz. Bu süreçte ilerlemenizi hiç durdurmuyor. Sürekli farklı şeyler deniyorsanız. Start-up’sınız denebilir. Fakat tabi detayları var. Aman bence girişimcilikle büyük ölçüde aynı kavramdır diyebilirim.

Start-up’ların çoğu girişimcilik macerasıyla başlar diyebiliriz. Fakat girişimcilikten ayıran sahip oldukları hedeflerdi. Sürekli yeni bir iş oluşturmaya çalışırlar. Mevcut işi de en iyi hale getirmeye çalışırlar. Girişimciliğin önceliği finansal olmasına karşın, start-up’lar inovasyonu ön planda tutar. Çünkü finansal açıdan daha bağımsız oldukları için yeni iş fikirleri deneme konusunda daha özgürdürler.

Girişimcilik ve start-up arasındaki temel farklardan biri de maddi döngünün tamamlanması gerekliliğidir. İşletmeler ürün ya da hizmetlerini pazarlama sonrası elde edecekleri kazanç olmadan ayakta kalamaz. Girişimlerde kar sağlamak zorunlu bir süreçtir. Ancak start’up’lar için bu zorunluluk yoktur. Bu durum kimi zaman start-up’lar için iflasla sonuçlanabilmektedir.

Başarısı veya başarısızlık, start-up sahibinin kariyerini doğrudan etkileyebildiği için büyük risk ve baskı oluşturur. İstenilen sonuçlar alınmadığında ticari itibar zarar görecektir. Bu durum dezavantajdır.

Girişimcilerin Karşılaştıkları Zorluklar

Piyasada büyük köklü firmaların yanında tutunmak ürün ya da hizmet üretmek elbette çok zordur. Özellikle de fiyat kıyaslaması ve büyük şirketlerin seri üretimden sürekli ürün çıkarması girişimciye negatif yansımaktadır. Fakat bir girişim ile piyasada olmayan ve firmaların cesaret edemeyeceği ürünleri üretebilir. Bu durum da çeşitliği sağlar. Fakat uzun süre tutunmak hayatta kalmak oldukça zordur diyebilirim.

Melek Yatırımcılar

Aklınıza ilk gelen soruyla başlayalım. “Yatırımcı nasıl bulabilirim?” Bir iş fikriniz, cesaret, azminiz ve fikrinin için inancınız da var. Olmayan sadece nakit der gibisiniz. O vakit melek yatırımcıya ihtiyacınız var demek.

Yatırımcıya ulaşmak zordur. Hele de yeni bir iş fikrinizi anlatmak ve ikna etmek o kadar da zorken daha da zordur. Kimi zaman fırsatlar çıkar. Bu bir katıldığınız yarışma, konferans, fuar ya da bunlara benzer düzenlenen etkinlikler olabilir. Yeni tanıştığınız iş adamları ya da firma sahipleriyle aynı ortamda bulunursunuz. o an binlerce cümle kurmak istersiniz. Fakat o kadar da vaktiniz yoktur bilirsiniz. En fazla üç cümledir. O da tam anlamıyla özet olacak. Fikri yükselişte gösterecek. Kelimelerin cezbeden bir edayla gülümsemesini sağlamak bir o kadar da kolay olmadığın farkındasın. Başka çaren de yok olduğu anladığın an o ilk cümle “Merhaba ben …” döküldü. “Evet buyurun …” İşte bütün mesele de bu cümle sonrası başlıyor. Onun için her an hazır olmalısın eğer bir fikrin, cesaretin, azmin ve inancın varsa.

Melek yatırımcı için iş fikirlerinizi finansal açıdan ve iş modeli geliştirme aşamasında ilk destek bulduğunuz kişidir. Dolayısıyla yeni kurulacak bir işte riski paylaşan kişi diyebiliriz.

Sağlanan Destek ve Teşvikler

Her zaman için destekler ve teşvikler için başlayan yatırımlar daha da fayda sağlayacaktır. Bu gibi konularda eğitimlere katılın, sertifikalar alın. Sonralarında ise başvurularda bulunun. Bu süreç fikrinizi gerçekçi olarak iyi bir şekilde projelendirme konusunda size katkı sağlayacaktır. Sonrasında ise alabildiğiniz destekler doğrultusunda hamleler yapın.

Şirket Kurma

Fikriniz ciddiyet kazandı. Birkaç hafta içinde şirketleşmek istemeniz normaldir. İşinize göre seçtiğiniz şirket yapısını araştırmayla başlayın. Sonrasında adımlar kısa sürecektir. Şirket sahibi olarak daha farklı düşünmeye ve kar elde etmeye bir an önce başlama gibi arzunuz olacaktır.

İş Ortakları & Ekip Arkadaşları

İyi bir ekip her zaman kazandırır. Fakat ekip arkadaşlarınızı ve iş ortaklarınızı seçerken işi sahiplenecek ve bir o kadar gelişim için çalışacak olanlardan seçin. “Fedakarlık nedir?” denildiğinde arkadaşınızı gösterebilirseniz başarı kaçınılmazdır.

Günümüzde çevremize baktığımızda iki ya da üç ortaklı şirketler daha da başarılı olmaktadırlar. Bu demek değil ki tek sahipli firmalar başarısız. Stratejilerde paylaşım artıkça daha tutarlı hale geldiği ve sağlam adımlar atıldığı için başarı kaçınılmaz diyebilirim.

Satış Stratejileri & İşleri Büyütme

Uzun vadede planlar, satış stratejileri ve işleri büyütme gibi kavramları araştırmaya başladıysanız. Doğru yoldasınız ve gelişiyorsunuz demektir. İşleri büyütmek için mevcut kurduğunuz firmayı bile satabilirsiniz. Sonrasında kuracağınız başka bir girişim için sermaye olacak bu iş size ve çevrenize enerji verecektir. Tabi doğru hamleler yapmalısınız. Bunu da sizden başkası bilemez.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanma

Çağımızda sosyal medyanın gücü ortadadır. Mahalledeki bir firma olmak yerine artık sosyal medya sayesinde ürünlerimizi istenilen kesime sunmak elimizdedir. Bu da üretimin yapıldığı bir yerden çıktığının göstergesidir. Sadece sosyal medya hesaplar ile satış yapan ve işlerini büyüten onlarca firma vardır. Bir web sayfası ile arama motorlarında ürünlerin tanımını çok basit şekilde yapılmaktadır. Bir firma için pazarlama en önemlilerindendir. Günümüzde bunu da medyada aldığı yer ile de ölçmek mümkündür.

Reklam! Biliyorsunuz ki artık büyük bütçeler harcanan reklamlar sonrası firmaların sürekli gözümüzde canlanan bir yüzü vardır. Hatta bazen dilimize dolanan ilk akla gelen şarkı olurlar. Reklam bir firma için bu yüzden önemlidir. Kimi zaman bir tabelada kimi zaman da bir video arasında karşımıza çıkarlar. Filmler, dergiler, sinemalar aklımıza vakit geçirmek için toplumun bulunduğu neresi varsa orada reklamlar vardır.

İş Birlikleri & Halka Arz

Fikrinizi işe dönüştürdünüz. Şirketi kurdunuz. İş birlikleri ile de olayı büyütebilir. Hisseler dağıtabilir. Hatta halka arz ile kaynaklarınızı artırarak büyümek için adımlar atabilirsiniz. Çeşitli yatırımlar yapmak için zeminler hazırlayabilirsiniz.

İşte böyle…

Umarım faydalı olmuştur.

Youtube Canlı Yayın Konuğu Olmak - Haldun Öztürk
YouTube Canlı Yayın Konuğu Olmak

YouTube Canlı Yayın!

“Canlı yayına çıkmak.” kulağa bir başka geliyor değil mi? Geçen hafta aldığım bir teklif üzerine yayına konuk oldum. Bambaşka heyecandı.

Bu yazıda canlı yayın sırasında, öncesi ve sonrasında edindiğim deneyimlerden bahsedeceğim.

Youtuber Serhan Gören’in “Canlı yayına katılır mısın?” sorusu sonrası bir iki dakika düşündüm. Sayısız toplantılara katılmış, yüzlerce eğitimler vermiş ve gerekli yerlerde konuşmalar yapmış biri olarak biraz tedirgin olmam nedendi? Aslında birçok nedeni vardı. Cevabı bulmadan “Evet” demiştim. 5 Mayıs 2020 günü ilk yayın olacaktı. Fakat 2 gün öncesinde ilki bugün olsun dedik. Yayından saatler önce bu kararı aldık ve yayın başladı.

1. İlk Canlı Yayın

Konu mu? “Teknoloji ve Tasarıma Dair” başlığını attığımızı hatırlıyorum. Sosyal medya reklamları, kendine güvenmesi, toplama bilgisayarlar, normal kullanıcı için işletim sistemi, bilgisayar kullanımda dikkat edilmesi gerekenler, göz sağlığı, ergonomi, çok tuşlu farelerin kullanım kolaylığı, yerli telefonlardan konuştuk. Sohbet misali hızlıca akan dakikalardı. Yayının sonlarına doğru “Zamansız Saat Durağı” kitabımdan da bahsettik.

Son saatler kala da olsa sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yapmıştık. Arkadaşlarımız da yayındaki yorumlarını gördükçe daha da tanıdık bir yerde olduğumu anlıyordum. Fakat sonrasında kimlerin izleyeceğini düşündükçe heyecanım bir başka oluyordu.

Böyle bir canlı yayın olmuştu. Her şey yolundaydı. Farklıydı.

İkinci Canlı Yayın

5 Mayıs günü yapacak olduğumuz yayında ise önceden konuları belirledik. Öncesinde görüntülü sohbetler sonrası epey ilerlemiştik. Hem bu sefer bir seri başlatalım demiştik. Her salı 22.00’da canlı yayınlar..! Her hafta farklı konular üzerine sohbetler demekti. Ürperticiydi. Ama sonrasında size ait bir içerik olması ve o videodan faydalanacaklar akla geldiğinde insan rahatlıyordu. Paylaşmak güzeldi.

2. Başarılı Olmak! – Blog Nasıl Açılır?

“Başarılı Olmak!” başlığı altında serinin ilk canlı yayını için “Blog ve kitap yazmak” konuları üzerinde konuştuk. Biraz detaya girdik. Neden yazmalı? Yazmak kazandırır mı? Ne yazmalı? Hangi platformda yazmalı? Nasıl yazmalı? Bana kitap yazdıran neydi? Neler yazdım? Kitap basım sürecinde neler yaşadım? Yayıncılarla yapılan sözleşme içeriklerinde neler var? Arama motorlarının ilgisi nasıl çekilir? Blog sitelerinde ya da sosyal medyalarda yazar tarafından verilen cevaplar, yorumlar, etiketler bu gibi konulara değindik.

Yazmaktan korkmayın! Kısaca “Yazın.” dedik. Son olarak aşağıdaki video ortaya çıktı.

Soru Cevap

Karşılıklı muhabbet eder gibi gayet akıcı yayınlar olmuştu. Genel olarak sorular karşısında anlık cevaplar ile gayet güzel bir yayın oldu diyebilirim. Daha iyisi olur muydu? Elbette…

3. Girişimcilik

Başarılı olma yolunda diye başladığımız yolculukta girişimcilik hakkında bir program yapalım dedik. Soruları cevaplamaya başladık.

Girişimci olmak, girişimcilik nedir, ne değildir? Start-Up farkları nedir? İş fikirleri, krizi fırsata çevirmek, iş fikrinizin değeri ve iş ortakları hakkında ısa bir zaman dilimine sığdırabildiğimiz kadar konuştuk.

4. Otostopla Gezmek, Gezerken Öğrenmek

Bu yayında deneyimlerimizden bahsedecektik. Seyahat etmek üzerine güzel bir yayın olmasını bekliyorduk. Öyle de oldu diyebilirim.

Otostopla Gezmek, Gezerken Öğrenmek nedir? diye başladık sohbete sonra anılar doldu taştı. Aslında para olmadan otostopla parasız gezmek mümkün müdür? En çok merak edilen ülkeler. Gitmeyi en çok istediğiniz ülke. Gezmek ve yabancı dil. Gezmek yaratıcılığı etkiliyor mu? Parasız gezmek mümkün mü? Parayla gezilebilecek ülkeler ve az parayla gezilebilecek ülkeler. Avrupa’da gezmek. Asya’da gezmek. En çok heyecanlandıran ülke. Seyahat sırasında soygun yaşamak.

5. Tüketici Davranışları ve Marka Tutkusu

Bu hafta tüketim çılgınlığından bahsedelim dedik. Alışveriş süreçlerinden bahsetmeye başladık ve aşağıdaki gibi bir yayın oldu.

Tüketim alışkanlıkları, tüketici davranışları, pazarlama uygulamaları, toplumsal eğilimler ve kültürel sürecin değişimi hakkında detaylı değerlendirmeler yaptık. Bize sunulan kısıtlı seçenekler havuzunda alacağımız ürünü seçmesi konusunda pazarlama sistemleri satın alma noktasında ne derece etkilidir? Tüketim alışkanlıklarının tüketici açısından olumlu ya da olumsuz yapılanması. Tüketicilerin kendi iradesiyle satın aldıklarını düşündüğü aygıtlar ve ürünlerin, kapitalizm ve tüketim toplumuna nasıl katkı sağlar? Kısıtlı satın alma imkanları (maliyet) doğrultusunda satın alma eğiliminde bulunan tüketicilerde, pazarlama uygulamalarının etkisinde kaldığını ya da toplumsal eğilime ayak uydurmaları hakkında sohbet ettik.

Bu kadar…

İşte böyle… Umarım beğenirsiniz.